W piątek 2 grudnia 2022 roku w Sali Wiejskiej w Szkaradowie odbyła się „Wieczornica dla Niepodległej”. Wieczornica była zorganizowana dla uczczenia naszej Ojczyzny w związku ze Świętem Niepodległości oraz kolejną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ponadto listopad to miesiąc poświęcony SENIOROM, dlatego na Wieczornicy najważniejszymi gośćmi byli najstarsi mieszkańcy Szkaradowa i okolicznych wiosek. Już na wstępie każda osoba uczestnicząca w spotkaniu otrzymała piękny kotylion wykonany przez Panią Anię Walkowiak.W czasie spotkania wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szkaradowie. Najpierw zaprezentowali się najmłodsi uczniowie przygotowani przez panie wychowawczynie: Magdalenę Świerzewską, Marlenę Adamiak, Joannę Kapałę, Martynę Barteczka, Izabelę Goździk oraz Aleksandrę Zaradną, potem zespół „Szakiety” pod kierunkiem pani I. Eliasz i K. Chmielarczyk. Swoją część dołożyły też dzieci z kółka historycznego z panią U. Rewera Kostką. Gościnnie na scenie pojawili się też goście. Był to zespół „Seniorki z Kobiernik”. Panie zaśpiewały piękne piosenki wojskowe. Ostatnim punktem programu był występ zespołu „To i owo Szkaradowo”. Panie przeniosły zebranych w czas Powstania Wielkopolskiego i zaprezentowały montaż słowno- muzyczny. W międzyczasie dziewczyny z naszej Ochotniczej Straży Pożarnej przygotowały kawę i ciasto. było bardzo miło i sentymentalnie. W czasie „Wieczornicy dla Niepodległej” udało się zaangażować również byłe uczennice i byłych uczniów. Wystąpiły też: pani dyrektor Elżbieta Jagodzińska, panie Iwona Eliasz, Justyna Plewa, Martyna Barteczka, Magdalena Świerzewska, Aleksandra Zaradna. Nad całością czuwały pani Irena Szponik oraz pani Marlena Żyto wraz z czlonkiniami zespołu "To i owo Szkaradowo". Miłym akcentem była też wystawka zorganizowana przez pana Adama Grzelaka.
Podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli przy organizacji, tym którzy upiekli smaczne ciasta, sołtysowi, KGW, Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszeniu „Na krańcu Wielkopolski” w Szkaradowie, zespołowi „To i owo Szkaradowo”, dyrekcji, nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej w Szkaradowie, Bibliotece Publicznej w Szkaradowie oraz obsługującemu sprzęt panu Mirkowi Barteczce. Przede wszystkim dziękujemy Seniorom i zaproszonym gościom, że udali się z nami w tę podróż w głąb historii.

IMG 1140 Copy