pzu3

To już trzeci raz, jak uczniowie naszej szkoły, tym razem najmłodsi, uczestniczyli w wycieczce sfinansowanej przez Fundację PZU w ramach projektu „NIEPODLEGŁA 2018. Fundacja PZU z Kulturą” realizowanego przez „Stowarzyszenie na krańcu Wielkopolski.”

Najpierw dzieci pojechały do Winnej Góry, gdzie żył i pracował polski bohater narodowy generał Jan Henryk Dąbrowski. Zwiedziły pałac z 1910 roku wraz z ekspozycją poświęconą temu wielkiemu człowiekowi. Następnym etapem wycieczki było Stare Miasto w Poznaniu, spacer klimatycznymi  uliczkami miasta do Ratusza. Na poznańskim rynku poznały legendę o koziołkach i o godzinie 12:00 miały możliwość obserwowania koziołków, które są symbolem  tego miasta. Kolejnym punktem było przejście do budynku Odwachu na Starym Rynku, gdzie miały możliwość zapoznania się z ekspozycją pokazującą Powstanie Wielkopolskie w sposób naturalistyczny. Dzieci miały możliwość założenia munduru powstańca, niektórzy nawet nie bali się  chwycić oryginalnej broni do ręki. Największą atrakcją  w tym momencie była możliwość zrobienia zdjęć w autentycznych strojach i historycznych wnętrzach. Chwila przerwy od historii i kolejna atrakcja. Tym razem dzieci spotkały się z tradycją wypieku Rogali  Świętomarcińskich. Uczniowie mieli możliwość po założeniu charakterystycznych strojów uczestniczyć w procesie wypieku tego specjału. Wyrabiały ciasto, wałkowały , wykrawały i dekorowały ciasto. Podczas zabawy w cukiernika zapoznały się z  gwarą naszego regionu przekazaną w humorystyczny sposób.

Najbardziej utkwiło im w pamięci słowo „szczun”. Finałem była degustacja pysznych rogali. Po tych słodkościach uczniowie udali się na posiłek. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt na lotnisku „Ławica”.  Z tarasu widokowego tego Portu Lotniczego mogły podziwiać lądujące i startujące samoloty.

Dzieci zadowolone i zaopatrzone w pamiątki wróciły do domu. Przez cały dzień dopisywała słoneczna pogoda, co jeszcze bardziej zachęcało do zwiedzania stolicy Wielkopolski.