Światowy Dzień Ziemi 2021

Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku przypada w czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro.

W tym roku chciałabym zachęcić uczniów Szkoły Podstawowej w Szkaradowie do wyjścia z domu i pójścia do Przyrody, do lasu, na łąkę, do ogródka u Babci. Proszę Was żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i ciekawa.

Mam też dla Was 2 zadania do wykonania.

Zadanie 1

Wasze starsze koleżanki z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie uczestniczą w konkursie EKO-PROJEKTY realizując projekt o zanieczyszczeniu powietrza na wsi. W ramach swojego projektu przeprowadzają ankietę wśród mieszkańców na temat smogu. Poproście serdecznie Waszych rodziców i starsze rodzeństwo o wypełnienie tej ankiety. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1bY7R4fSZSwQmtqjGhuCZ2GV6xPLRUqUYfw-yMKMzceE/edit

Zadanie 2 KONKURS !!! Szukamy drzewa zasługującego na miano Pomnika Przyrody

W ramach spotkania z Przyrodą z okazji Dnia Ziemi, zachęcam Was do obserwowania drzew. Spróbujcie znaleźć wyjątkowe drzewo, które mogłoby być nazwane Pomnikiem Przyrody. Jakie drzewo zasługuje na miano Pomnika Przyrody?

Głównymi kryteriami uznania drzewa za Pomnik Przyrody są: sędziwy wiek, niespotykane kształty, okazałe rozmiary, ciekawy gatunek itp. Chciałabym aby było to drzewo, które się Wam spodoba i Was zaciekawi.

Wybierzcie się na spacer, obserwujcie Przyrodę, znajdźcie ciekawe drzewo i zróbcie sobie przy nim zdjęcie. Zdjęcie przyślijcie na adres irminagilicka@gmail. com

Konkurs trwa do 30 kwietnia.

Poniżej widzicie zdjęcie dębu bezszypułkowego będącego prawdziwym pomnikiem przyrody, który rośnie w rezerwacie „Olszyny Niezgodzkie”. Zwróćcie uwagę na zieloną tabliczkę, którą oznacza się zarejestrowane pomniki przyrody.

drzewo Copy